امروز برابر است با :11 ژوئیه, 2020

آندرس موفق ، مصاحبه با Primo 2014


آیا شما با Bernd Weidung  آشنایی دارید؟ هیچ جای تعجبی نیست. چرا که او در دهه ۸۰ با نام توماس آندرس معروف شد . او را به اصطلاح آقای موسیقی (Gentleman of Music) میشناسند و نیمی از بهترین گروه موسیقی دو نفره بود ، الان دیگر خود با موفقیت روی پا می ایستد.
توماس اندرس در مصاحبه با مورگان ویت (سرپرست CompuGroupMedical ) خود را به بهترین وجه نشان داد.گویا ، زیبا ، ساده ، درونگرا و کاملا صادق . مردی که در نوع خود همیشه بنیانگذار بوده. چراکه او موفقیت هایش هیچگاه به شکست منجر نشد و همین او را به بهترین چهره تبدیل کرده.

با وجود اینکه به عنوان یک هنر مند بین المللی شناخه شده ، به وطن مادری خود یعنی شهر «کوبلنر» وفادار است . خوشحالیم که دعوت ما را به راحتی برای گفت گو پذیرفت.

– آقای آندرس ، به عنوان فرزند مشهور کوبلنز-  famous son Koblenz از طرف شرکت CompuGroupMedical به شما خوش آمد میگویم . برای کسی که در سطح جهان معروف است “میهن” چه معنایی میدهد؟

توماس آندرس : سرزمنی مادری محلی روی زمین است که انسان در آن احساس امنیت میکند که با خاطرات شیرین و لذت بخش همراه است. چیزی باستانی و صمیمی . من در لس آنجلس هم زندگی کرده بودم اما میهن من فقط کوبلنز است .

– در ماه مارس کنسرت شما در کشور اوکراین بنا به دلایل روشنی لغو شد. ( اتفاقات و تغییر حکومت در این کشور ) آیا هنوز برنامه ای برای اجرای این کنسرت دارید؟

توماس آندرس : برنامه به ماه آوریل تغییر کرد. به خاطر وضعیت بی ثبات سیاسی آنجا ما نمیتوانیم پیش بینی هفته های آینده را داشته باشیم. هر نیم ساعت اخبار جدید از تحولات میرسید. نهایت تصمیم گرفتم زمان آن تغییر کند . بسیاری از طرفداران بلیط تهیه کرده بودند . اما برای رفتن به کنسرت باید قلب شادی داشته باشید.

– اتفاقات اخیر در کشور اوکراین تاثیری بر شما هم میگذارد؟

توماس آندرس : بدیهی است ، درست هر اتفاقی که در روسیه بیفتد . من در این مناطق کنسرت های زیادی اجرا میکنم. به واقع فکر نمیکردم این کشور در نهایت دچار فروپاشی شود. در دنیا ما بیش از حد به یکدیگر وابستگی داریم . تماس هایی که از این کشور دریافت کردم متوجه شدم مردم آنجا به دو بخش سیاسی تقسیم شده اند .


– شما در روسیه و اوکراین یک جامعه بزرگی از طرفداران دارید ، علت چیست؟

توماس آندرس: این موضوع مرتبط با فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی و گورباچوف بود.دولت تصمیم داشت به خواسته ی مردم عمل کند ،که همان برقراری صلح با غرب بود .
بنابراین مدرن تاکینگ به دلیل متن شعر های غیر سیاسی و شماره ۱ بودن جز اولین گروه های غربی بود که رسما اجازه فروش را پیدا کرد. من تنها خواننده غربی در دنیا هستم که ۱۱ بار کنسرت در کاخ کرملین داشتم. طرفداران روسی به من میگویند : ما با موسیقی شما ، به دوره جدیدی وارید شدیم. (سده ی جدیدو متفاوتی  را آغاز کردیم) .

– آیا ارتباط شخصی با مردم بلوک شرق دارید؟

توماس آندرس : به عنوان مثال ، من اغلب با مدیر تورهای روسیه در تبادل نظر هستم و تا حدی هم به او اعتماد دارم.
با این وجود زمانی که در تور موسیقی هستیم مجالی نیست که به طور مداوم درباره موضوعات شخصی با یکدیگر صحبت کنیم. او کمک خوبی برای من و گروه است ، زیرا وی با دنیا در ارتباط است و یک روسی هم است.

– بزرگترین اتفاق سال گذشته برای شما در عرصه موسیقی کنسرت سوچی المپیک روسیه بود. توضیح بدهید.. در پس پرده این اتفاق بر شما چه گذشت؟ بازخوردها در برابر این قضیه چه بود؟

توماس آندرس : من به بحث در مورد این بازیها(مسایل ، موارد) بیش از حد اهمیت میدهم و معتقدم برای آن باید بیش از هفت سال زمان گذاشت.
به نظر من دراصل، همیشه اینطور نیست که زمانیکه در جهان اتفاقاتی روی میدهد که با عرف غرب سازگاری ندارد ، مورد واخواست قرار بگیرد و پایمال شود. (عرف در برابر ضد ارزش ها عکس العمل ندارد)
تمام کسانیکه خواستار تحریم هستند ،باید آگاه باشند وضعشان مانند ورزشکاری است که سیلی خورده و سر جایش نشسته و از دور فریاد میزند: من در این مسابقه شرکت نمیکنم.ان را تحریم میکنم!
ورزشکاری که تمام این سالها آموزش دیده برای این مسابقه نباید احساس شکست و پشیمانی کند و این کار به تنهایی قابل انجام نیست.

– شما به طور منظم هر سال جشن طرفداران – International Fan Day ( که امسال در ژوئن ۲۰۱۴ برگزار میشود ) در کوبلنز برپا میکنید. برنامه ویژه شما برای مهمانان چیست؟

توماس آندرس : این برنامه چیزی شبیه به “با هم بودن” است ، بدین معنی که طرفداران از سرتاسر دنیا برای چند روز در کوبلنز جمع میشوند . مانند ملاقات در یک کلاس بزگ ، بحث میکنند و در صورت فرصت با من عکس میگیرند .در شب نیز کنسرت برگذار میشود.
امسال یک قرعه کشی بزرگ داریم با جایزه ویژه ، من برای برنده یک کنسرت خصوصی در خانه اش اجرا میکنم !

– دهه ۸۰ با تمام خامی و اتفاقات و مد ها، دوره مهمی در زندگی شما بود ، درباره آن چیزی به یاد دارید؟

توماس آندرس : درباره مد که خیلی هم خوانی نداشتند ( با خنده ) . هر چیزی بسته به زمان خودش دارد. برای من دوره خوبی بود . شما در بیخیالی و شادی و سرخوشی هستید ، انگار همه چیز شدنیست . تفاوت زیادی بین “جوانان نخبه” وجود دارد ، احتمالا مجبورا به مقصد پدر و مادر خود بروند ، اما آنها تلاش میکنند از آن گریزان شوند . دهه ۸۰ فرصت برای همه بود.

– برخلاف شریک سابق خودتان (دیتر بوهلن) که در رسانه های مختلف حضور داشت و برای او از دست دادن آن برنامه ها و فعالیت هاسخت بود (میخواست همیشه نقش اول باشد)  آیا در نهایت این جدایی برای این بود که شما بیشتر جلب توجه کنید و نقش اول باشید؟

توماس آندرس : این همکاری بدون سازش و مشارکت عملی نبود. گاهی وقت ها شما خودتان میخواهید تصمیم گیری مستقلی داشته باشید و احساس آرامش کنید . البته من اساسا “بازیکن گروه” بودم و “یک گرگ تنها” نبودم .
در این باره با دو ماهیت مختلف مواجهیم . ما تلاش کردیم با یکدیگر کار کنیم ، دو بار هم تلاش شد و هر دو بار موفق نبودیم .البته شاید این ترکیب از نظر عموم مردم همان Yin – Yang بود. ( منظور یک ترکیب خیلی همخوان )
در سمت موسیقی ما با همدیگر بسیار مناسب بودیم ، اما در کسب و کار و تجارت نیاز به صرف وقت برای تصمیم گیری بود و در برخی نقطه ها “اکسیژن به پایان میرسید ” . ( تاب و تحملی نمیماند )

– به شما میگویند “آقای موسیقی- The Gentleman of Music ” . علت این چیست؟

توماس آندرس : یک شب در برنامه جشنی در هامبورگ این واژه به کار برده شد. من هم آن را دوست داشتم و آن را ثبت کردم .

– در زندگی خصوصی.شما با همسر خود کلودیا و فرزندتان الکساندر به خوشبختی دست یافتید. خانواده جقدر برایتان اهمیت دارد؟

توماس آندرس : البته..خانواده مهمترین چیز در زندگی است. متاسفانه ما معمولا خانوده را جزئی از مادیات به حساب می آوریم. بنابراین مجبور به تحمل دوره ای “تزلزل” هستیم  که در این دوران باید به خودتان حقیقت را بگویید که من خانواده ای هماهنگ و شاد دارم و بدانید امروزه روز این موهبت لزوما برای همه دستیافتنی نیست.

– فقر کودکان در المان را چگونه ارزیابی میکنید؟

توماس آندرس : شما نمیتونید تصور کنید چقدر کودک نیازمند در المان وجود دارد. مشکل اصلی در اینجا اینست که مشکلات مورد توجه قرار نمیگیرند. وقتی درموردفقر کودکان صحبت میشود مردم ناخوداگاه کشور های جهان سوم را تصور میکنند. کودکان ما با ظاهر اراسته نشان داده میشوند ، اما هیچکس نمیبیند که بسیاری از انها گرسنه به مدرسه میروند. بطور مثال ، موردی بود.کودکی که هر روز صبح به نانوایی میرفت و ۲۵ سنت به یک قرص نان بیات میداد. و همه ی ما میدانیم که این نان هیچ ارزش غذایی ندارد. بلکه در زمره ی مواد غذایی ساده به حساب می آید.
البته در حال حاضر فقر در گستره ی اجتماعی در جامعه ما وجو دارد. چیزی که مرا شگفت زده میکند اینست که در اینگونه موارد انشگت اتهام به سمت پدرو مادر گرفته میشه و گفته میشه: انها در خانه تلویزیون رنگی دارن ولی بچه هایشان دچار سو تغذیه اند.
این حرف تا حدی درست است ولی تنها با گفتن این حرف ها وضعیت ان کودک بهتر نمیشود و اگر کودکی شانسی برای تغییر نداشته باشد میتواند به خیلی از محیط ها کشیده شود که راه نجاتی برایش از آنجا نباشد. من تاسف میخورم وقتی میبینم کشور ما برای اهداف سیاسی پول خرج میکند درست در همان زمانی که مدارس مورد بی توجهی قرار گرفته اند  و این پروسه در طول این ۳۰ سال هیچ تغییری نداشته. در زمستان گچ های دیوار ها وسقف ها فرو میریزد و اتاق ها از ۱۸ درجه گرم تر نمیشوند درحالیکه کودکان مجبورند خودشان را با لباسهای تنشان گرم نگه دارند.
پول برای زیرسازی حمایت از کودکانمان نقش اساسی دارد.

– شما همیشه پر نشاط و جوان هستید ، با وجود این همه کار سخت چه کارهایی برای سالم ماندن انجام میدهید؟

توماس آندرس : دو بار در هفته به مربی شخصی خودم رجوع میکنم . با این حال اعتراف میکنم من ورزشکار نیستم و نمیخوام به یک ورزشکار هم تبدیل بشوم. این همه چیز نیست  و بعد از ۶۰ دقیقه ورزش و تمرین احساس خوبی دارم.

 

– خوانندگان ما مشتاق هستند که بدونند. انتظارات شما از داروخانه (درمانگاه) در چه حدی است؟ آیا داروخانه (درمانگاه) مجهزی در کوبلنز وجود دارد که شما مشتری دایم آن باشید؟

توماس آندرس : بله یک داروخانه (درمانگاه) هست و این مساله بسیار برای من اهمیت دارد. و خب! این امکان را می دهد که مشورت های تخصصی بگیری. هنگام ویزیت از یک  درمانگاه این بسیار مهم است که احساس کنید در شرایط خوب هستید و آرامش دارید و تمامی مراجعه کنندگان در اینجا  تحت حمایت هستند.
از سوی دیگر من میتوانم به یک مجتمع دارویی بروم تا خودم رو از خرید تمامی اجناس بهداشتی و داروهای لازم بی نیازکنم.

– کار بعدی شما که مارا خوشحال میکند چه خواهد بود؟

توماس آندرس : در حال حاضر بر روی آلبومی کار میکنم که در پاییز منتشر خواهد شد. جزئیات بیشتری نمیتوانم بگویم. علاوه بر این مانند همیشه چندین کنسرت خواهم داشت.

– در نزد طرفداران شما جایگاه “کنسرت زنده” در” فضای دیجیتالی”  امروزه در موسیقی چیست؟

توماس آندرس : من خوشحالم ازین بابت که “کنسرت زنده” با “ابزارهای دیجیتالی” قابل بازسازی نیست .
برای طرفداران موسیقی در عصر ما که بهتره بگیم عصر انتقال و واگذاری جهان به قدرت های دیجیتالی است “کنسرت زنده” معنای خاصی دارد .

“اطلاعات بیشتر در انجمن”


منبع:

  • Primo

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *