امروز برابر است با :30 ژوئیه, 2021

مصاحبه رادیو SWR1 با توماس آندرس

خانه توماس آندرس در حومه دهکده زیبای کوبلنز جایی در نزدیکی رودخانه راین قرار دارد. با وجود اعتصاب کارگران جاده آقای Werner Köhler خودش را سر وقت به محل ملاقات می رساند. توماس تنها در خانه است و بسیار سرحال به نظر می رسد و مشتاقانه منتظر پاسخگویی به سوالات است. او برای خود و خبرنگار یک فنجان قهوه می ریزد . سپس یک میکروفون بزرگ در وسط میز ناهار خوری گذاشته می شود. گاهی صدا را برای اتصال به اینترنت قطع می کردند. موضوع این مصاحبه موسیقی است.

null

– اولین CD که با پول خودت خریدی کی بود؟
توماس آندرس: ده سال داشتم، یک دیسک از گروه Middle of the Road گرفتم، آهنگ Chirpy Chirpy Cheep Cheep (سال ۱۹۷۱) بهترین آهنگ آن ها بود. البته برای من آهنگ Soley Soley از همه جالب تر بود.

– الان وقتی به این آهنگ ها گوش می دهید به این فکر نمی کنید که وای من چقدر جوان و احمق بودم و این چه سلیقه ای بوده؟
توماس آندرس: صادقانه بگویم، به نظر من هیچ چیز از ابتدا بهترین نیست! ما در زمان حال زندگی می کنیم . آدم هایی که در گذشته خود سیر می کنند از امروزشون لذت نمی برند.
اما اگر شما میخواهید من را به حال و هوای اون دوران بفرستید باید بگویم در آن زمان Boys Town Gang در اوج محبوبیت خودش با آهنگ “Can not take my eyes off you” بود . و اگر به یاد داشته باشید دقیقا با تعطیلات جنوب فرانسه مصادف بود، این آهنگ در دیسکو ها پخش می شد و به من انرژی زیادی می داد.
الان هم هروقت اسم این آهنگ را میشنوم خودم را در جنوب فرانسه میبینم و احساس جوانی می کنم.

– آهنگ عاشقانه مورد علاقتون چیه؟
توماس آندرس: نمیتوانم بگویم که من با شنیدن آهنگ ها عاشق میشوم اما Mandy – Barry Manilow  برای من بسیار خوشایند است. وقتی در دوران نوجوانی بودم این هنرمند بسیار من را تحت تاثیر قرار می داد. دوستانم برای من از آمریکا آلبومی با آهنگ Mandy آوردند که این آهنگ پس از مدتی احساس عشق رو به من داد.
چند سال پیش در زمانی که همسرم ( Claudia Hess ) را ملاقات کرده بودم و روزی او را به خانه خود بردم وهدفم این بود که بیشتر به او نزدیک شوم و به همین دلیل با پیانو آهنگ Mandy را نواختم و درست در همان لحظه بود که من بازی را بردم ! (توماس از ته دل میخندد) . باید بگویم این یک حس غیرقابل توصیف بود . وقتی که یک نوازند هستی و میتوانی یک آهنگ فوق العاده زیبا را بنوازی و خشکی و زمختی فضا را بشکنی! این می تواند نماد یک زندگی ساده باشد.

– آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که چه آهنگی در مراسم خاکسپاری تان پخش شود؟
توماس آندرس: نظرات مختلفی در این باره وجود دارد و البته صحبت کردن در این مورد کار آسانی نیست. چند آهنگ مستعد از مایکل جکسون هست و اگر بخواهیم به موسیقی مدرن نگاه کنیم Pharell William و “Get Lucky” از Daft Punk هم هست.

– در این زمینه چه آهنگی با چه مضمونی را مناسب می دانید؟
توماس آندرس: صادقانه بگویم، نمیدونم! اصلا تا به حال درمورد این موضوع فکر نکردم. من بر این باورم که بیش از ۱۰۰ سال عمر خواهم کرد! و چه کسی میداند چه در انتظارش است؟ اما در هر حال موسیقی در این زمینه باید غمگین با مضمون مثبت باشد. به این علت که زندگی برای دیگران در جریان است و آنها به این نیاز دارند که به آینده با دید مثبت بنگرند، حتی بدون من!

– می توانید یک مثال بزنید؟
توماس آندرس: خیلی سخت است، اما به نظر من می تواند آهنگی با این مضمون باشد : “مهمترین چیز در زندگی چیست؟” پاسخ همه یکسان است:
چند بار در زندگی دستان یکدیگر را فشردیم تا در آخر به بهترین در زندگی رسیدیم; عاشق شدیم.

“اطلاعات بیشتر در انجمن”

 


منبع:

  • www.swr.de