امروز برابر است با :11 ژوئیه, 2020

مصاحبه توماس آندرس با یک شبکه فارسی زبان خارجی

من سالانه هزاران نامه از ایران دریافت می کنم!


متن زیر مصاحبه ای است که به صورت اختصاصی  در هفته قبل توسط یکی از شبکه های خارجی فارسی زبان از توماس آندرس و Uwe Fahrenkrog انجام شده است .

توماس درباره موفقیت مدرن تاکینگ می گوید ، همچنین او اضافه می کند که در یکی از جدیدترین آهنگ هایش از یک ایرانی برای تنظیم آهنگ استفاده کرده است.

متن این گزارش تصویری بدین شرح است :

– توماس آندرس :

داستان مدرن تاکینگ داستان طولانی ای است . اولین قرار داد موسیقی خودم را در پانزده سالگی بستم .

تصویر اولین آهنگ توماس آندرس به نام جودی- Judy در کمپانی CBS

چند سال بعد فکرمی کنم وقتی ۱۸ ساله بودم  با دیتر بوهلن آشنا شدم . دیتر بوهلن تهیه کننده کارهای من بود ، من آلمانی می خواندم . او تمام آهنگ های من را تنظیم می کرد .

یک روز با من به استودیو آمد ، من هم داشتم بر روی آخرین آهنگ آلمانی خودم کار میکردم. به من گفتم آهنگی نوشتم ولی به زبان انگلیسی . و اسمش You are my heart you are my soul است.

گفت میخوایی آن را بخونی؟ من هم گفتم چرا که نه؟ و من در یک ساعت توانستم آن را بخوانم.

به صورت ناگهانی هیچکدام نمی دانستیم که چه طور شد . ولی در چهار هفته بین آخر دسامبر و شروع ژانویه ۶۰.۰۰۰ نسخه از آن در آلمان فروش رفت .

باعث شد که در جدول موسیقی بالا برویم و کنسرت بزرگی را برگذار کنیم .

من تنها بودم و رئیس شرکت موسیقی به دیتر گفت که بهتر است با من به روی اجرا بیاید.

۴ هفته بعد در آلمان و ۶ ماه بعد ما در ۸۱ کشور دنیا شماره یک شدیم . راه برگشتی برای ما وجود نداشت. و این شروع مدرن تاکینگ بود . بعد آن هم که مشخص است چه شد.

همیشه اسم انتخاب کردن کار دشوار است. به یاد دارم در سال های ۱۹۸۳-۱۹۸۴ بود ، گروه هایی با ” نام تاک تاک ” و ” تاکینگ هدز ” وجود داشتند .

منشی آن شرکت موسیقی مخلوطی از این اسامی درست کرد. و به نظرش اسم مدرن تاک مناسب آمد . رئیس شرکت باز هم از آن اسم راضی نبود و در نهایت اسم ” مدرن تاکینگ ” را انتخاب کردیم. همان هم شد .

ملودی آهنگ های مدرن تاکینگ شبیه آهنگ های مهد کودک است . به خاطر اینکه ملودی ها خیلی ساده هستند .
این برایم بیشتر جلوه پیدا می کند ، وقتی میبینم بچه های سه – چهار ساله آهنگ های شری شری لیدی – Cheri cheri lady را می خوانند.

“توماس مشغول تمرین آهنگ جدید خود در استودیو است که صدای تایید خواندن او توسط فردی به گوش میرسد .”

– ادامه صحبت های توماس:

من عاشق موسیقی هستم ، برای من مانند ضربان قلب می ماند.
من نیاز به این دارم که بر روی صحنه باشم و بخوانم و اجرا کنم. آهنگ سازی کار شگفت انگیزی است ، به خاطر اینکه هر آهنگی می تواند احساسات را لمس کند.

معروف بودن آسان نیست ، چون تفاوت زیادی بین چیزهایی که در رویا داشتی با واقعیت وجود دارد. چون واقعیت کاملا فرق می کند .
صادقانه بگویم من معروفیت را خیلی دوست داشتم . ولی ستاره بودن اصلا آن چیزی که من در رویاهایم فرض می کردم نبود .
من خیلی سخت مشغول کار بودم و واقعا وقتی برای لذت بردن از معروفیتم نداشتم .

خیلی جالب است . اول بگویم که در طول فعالیتم ۱۷ آهنگ پر فروش داشتم . من احساس میکنم میلیون ها نفر آهنگ S exy s exy lover برایشان آشناست . ولی آن را با آهنگ های دیگر مانند شری شری لیدی نمی توانید مقایسه کنید. به خاطر اینکه شری شری لیدی میلیون ها نسخه ازش فروش رفت . ولی Sexy sexy lover هیچوقت اونقدری فروش نکرد . بیشتر از آن برای رادیو و تبلیغات تلویزیونی استفاده شد. ولی همه فکر می کنند که خیلی فروش کرد.

من در حال حاضر با شخصی کار میکنم که خیلی معروف است . به خاطر اینکه یکی از اعضای گروه Nena بود . یکی از آهنگ های Nena در جدول آمریکا اول شد . اسم آن آهنگ ” ۹۹بالن ” بود که او آن را نوشته بود .

-Uwe fahrenkrog صحبت میکند:

من یک خواننده ، تنظیم کننده و آهنگ ساز هستم . در آلمان و دنیا با گروه Nena در دهه ۸۰ معروف شدم .

یک سال پیش به صورت تصادفی همدیگر را ( توماس ) در فرودگاه لس آنجلس دیدیم. من در لس انجلس کار میکردم و او از یک کنسرت در مسکو می آمد.
به من گفت که Uweدارم بر روی یک آلبوم جدید کار می کنم . دوست داری همکاری کنی؟ گفتم چرا که نه؟

صدای توماس برایم الهام بخش است . چون بلافاصله میتوان صدایش را تشخیص داد . فکر می کنم که وقتی یک ملودی خوب با یک آهنگ خوب می سازم با صدای توماس می تواند معروف شود .

همیشه برای یک ملودی خوب یک خواننده خوب لازم است و خواننده خوب هم دیگر زیاد پیدا نمی شود !

– توماس آندرس :

در حال حاضر در استودیو ای در لندن مشغول کار هستم . با Uwe مشفول ضبط و اجرای آهنگ های جدید هستم . و برای اولین بار است که با فرهاد زند مشغول همکاری هستم و کارش را دوست دارم .

– ادامه مصاحبه با فرهاد زند – آهنگ ساز ایرانی ( همان فردی که در بالا صدای توماس را در وقت خواندن تایید و تحسین می کرد ) :

من مقیم سوئد هستم و ۲۶ سال پیش از ایران به سوئد آمدم . من برای اینکه بتوانم توماس ( مدرن تاکینگ ) بر گردد به جامعه ما ایرانی ها و فارسی زبان ها با او همکاری می کنم و مردم هم به نوعی شارز شوند و با خود بگویند بله این همان توماس قدیم است … و این خیلی هم برای موسیقی ایران خوب است که با خواننده های خارجی همکاری کنیم .

– توماس آندرس ادامه می دهد :

بله از ایران برایم نامه زیاد می آید . من را دعوت می کردند و از من می خواستند که در ایران اجرا کنم . چون برای ما آمدن به اروپا و آلمان خیلی سخت است .

اما هیچ وقت نشد که بروم ، شاید زمان و برنامه ریزی ای نبوده . ولی من هنوز جوانم و می توانم ! ( با خنده می گوید )

– فرهاد زند :

به نظر من یک خواننده قبل از اینکه کاری انجام دهد ( صحبت پول بزند و یا تجارت ) باید از ته دل بخواهد که خواننده شود .
خیلی ها عشق خوانندگی دارند ؛ خیلی ها می خواهد خواننده بشوند . برای من این دو چیز متفاوت است .

کسی که می خواهد خواننده شود همه نوع زحمتی می کشد ، هر روز تمرین می کند ، به همه جا زنگ می زند و سعی می کند خودش را نشان دهد و موفق باشد .

– توماس :

شما باید از اول تا آخر عاشق این کار باشید . با تمام مشکلات و سختی هایش . مطمئن باشید این کار خیلی پستی و بلندی دارد ، برای همین باید منضبط باشید .

اگر دوباره زندگی کنم همین کار را خواهم کرد . به خاطر اینکه آرزو هایم بر آورده شد . به هر چیزی که در بچه گی آرزویش را داشتم
رسیدم . وقتی درباره این فکر میکنم که چه چیزی می توانم به نسل بعدی آهنگ سازها بگویم ، این است که به خودتان و آرزوهایتان امید وارد باشید …

  • از لینک زیر میتوانید به راحتی ویدیو کامل این مصاحبه را با زیر نویس فارسی دانلود نمایید !

“اطلاعات بیشتر در انجمن”