امروز برابر است با :26 سپتامبر, 2020

توماس آندرس به زبان فارسی : عید شما مبارک !

مدتی است توماس آندرس برای اجرای کنسرت به کشور آمریکا سفر کرده است. در جریان این سفر مصاحبه ای کوتاه با یکی از شبکه های خارجی فارسی زبان داشته است که می توانید در زیر این گپ و گفتگو را دنبال کنید:

خبرنگار: توماس امشب کنسرت بزرگی دارید و می دانم روز شلوغی است. از اینکه دعوت ما را پذیرفتید سپاسگزارم.

توماس آندرس: باعث افتخار من است.

خبرنگار: در شبکه های اجتماعی اعلام کردم که قرار است با توماس آندرس مصاحبه کنم. کلی سوال و نظرات مثبت دریافت کردیم. می دانید که در ایران انقدر معروف هستید؟

توماس آندرس: در جریان همکاری با امید خواننده مشهور ایرانی متوجه این موضوع شدم، چند سال چیش به من گفت. راستش اولش خیلی تردید کردم یعنی می دانستم در ایران شنوده های زیادی دارم ولی فکر نمی کردم انقدر محبوب باشم.

خبرنگار: به امید اشاره کردید، ۳ سال پیش با هم آهنگ مشترکی به نام We Are one خواندید که خیلی موفق بود و شنونده های زیادی هم داشت. درباره این تجربه توضیح بدهید، لذت بخش بود؟

توماس آندرس: خیلی باحال بود. آهنگ را در لندن ضبط کردیم. باید بخشی از ترانه را به فارسی می خواندم، با کارهایی که معمولا انجام می دهم فرق داشت، خیلی طول کشید تا بتوانم این قسمت را به راحتی بخوانم. بعد از ضبط آهنگ برای فیلم برداری موزیک ویدیو به کپنهاگ رفتیم. نکته جالب اینکه هتل ما در سوئد بود و هر روز صبح باید از روی یکل بزرگ رد می شدیم و به کپنهاگ می رفتیم و عصر برمی گشتیم به سوئد. تجربه جالبی بود و خیلی خوش گذشت.

خبرنگار: ولی یادگیری زبان فارسی خیلی دشوار است. چه چالشی برای خواندن این آهنگ داشتید؟

توماس آندرس: تجربه دشواری بود. راستش مطمئن نیستم که اصلا درست فارسی خواندم یا نه، لطفا شما که بلد هستید به من بگویید! چه طور خواندم؟ ولی همانطور که اشاره کردم باید در یک چارچوب متفاوتی می خواندم و این کار برای من که یک اروپایی هستم کار سختی است. خیلی تمرین کردم و بالاخره انجامش دادم.

خبرنگار: سال گذشته کنسرت بزرگی در لس آنجلس داشتید، خیلی ها به آن شهر تهران لجس می گویند! چون ایرانی های زیادی در آنجا هستند. کنسرت چه طور بود؟ خاطره یا داستان جالبی داری که تعریف کنید؟

توماس آندرس: اولین باری که در لس آنجلس کنسرت داشتم اوت سال ۲۰۱۵ بود. سفر خاطره انگیزی بود، هیچوقت فکر نمی کردم روزی در این شهر کنسرت داشته باشم، لس آنجلس شهر هنر و سرگرمیست. سال گذشته نیزهمچین احساسی داشتم و کنسرت موفقی بود. سپاسگزارم که توانستم دوباره در این شهر روی صحنه بروم. تماشاگرها فوق العاده بودند، محل کنسرت هم معرکه بود، در فضای آزاد اجرا کردیم، طبیعت زیبایی بود و منظره چشم نوازی داشت، هوا خوب و حدود ۴۰ درجه سانتی گراد بود و نسیم ملایمی می وزید،مردم خوشحال بودند، می رقصیدند وآهنگ ها را می خواندند . این ها خاطره شیری بودکه در ذهنم نقش بست. قول می دهم که دوباره در لس آنجلس کنسرت داشته باشم .

خبرنگار: مدرن تاکینک یکی از گروه های محبوب ایرانی ها است و خاظران بسیاری با آهنگ های شما دارند. چه رابطه ای با دیتر بوهلن دارید؟

توماس آندرس: دوست نیستیم اما با هم (دیتر) تماس داریم. می توانم بگویم که سالی دو بار با یکدیگر از طریق ایمیل یا واتس آپ و .. حال و احوال می کنیم و برای هم پیام میفرستیم. رفیق نیستیم ولی با هم رابطه نرمالی داریم.

خبرنگار: آیا امکانش است که در آینده نزدیک با یکدیگر همکاری مشترک داشته باشید؟

توماس آندرس: خیر فکر نمی کنم، آن دوره گذشته و بخشی از تاریخ است.

خبرنگار: شما ترانه های عاشقانه و پر احساسی دارید که خیلی رمانتیک است، درباره آفرینش این ترانه ها توضیح دهید. چه طور این احساسات را منتقل می کنی؟

توماس آندرس: شاید باید چشم ها را باز کرد و خوب شنید، به رفتار و واکنش اطرافیان دقت کرد، وقتی مردم احساساتی هستند و عاشق می شوند بهترین سوژه برای ترانه ها هستند. موقعی که اشعار را می نویسم همین رفتار عاشقانه را در ذهنم مرور می کنم. دشوار ترین مرحله کار هم همین انتقال احساسات و عواطف از طریق کلمات است، به نظرم ترانه نویسی از آهنگ سازی سخت تر است، چون موقع آهنگ سازی هارمونی های مختلف را کنار هم می گزاریم و بالاخره یک ملودی عاشقانه خلق می شود، لی پیدا کردن کلمه های مناسب برای ترانه واقعا سخت است.

خبرنگار: ولی بیشتر آهنگ های عاشقانه آرام و ملایم هستند، اما آهنگ های شما شاد و پر انرژی هستند، چه رویکردی در این زمینه دارید؟

توماس آندرس: من عاشق زندگی هستم. امیدوارم به همه بتوانم نشان دهم که زندگی چه قدر زیباست و می شود از آن لذت برد. البته هر روز ایده آل نیست، اما باید سعی کنیم خوب زندگی کنیم و خوش باشیم. هر روز صبح که از خواب بلند می شوی باید باید فکر کنی که چه طور می شود این روز بهترین روز زندگی ات باشد. امیدوارم که بتوانم با موسیقی خودم این حس را به شنونده منتقل کنم، یعنی وقتی که به آهنگ هایم گوش می کنند عاشق باشند و حال و هوای بهتری داشته باشند، لذت ببرند و خوش باشند، این هدف اصلی من در موسیقی است. دلیلی که این حرفه را انتخاب کردم همین است.

خبرنگار: به نظر شما چرا مدرن تاکینگ آنقدر موفق بود؟ چه دلایلی داشت؟

توماس آندرس: واقعا نمی دانم، هیچ توضیح منطقی برایش ندارم، نمی دانم چه بگویم، البته سعی می کنم به سوالتان جواب بدهم ولی مطمئن نیستم پاسخم مناسب باشد. به نظرم آهنگ ها خیلی تاثیر گزار هستند، یعی خود موسیقی به تنهایی شما را به وجد می آورد، هیجان زده می شوید و کیف می کنید. فکر می کنیم مهمترین دلیلش این بود، یعنی مردم در سراسر جهان با این موسیقی و آهنگ ها رابطه برقرار کردند، احساساتی شدند، حالا شما اشعار عاشقانه و ترانه های زیبا را هم به این معادله اضافه کنید، شنوده ها را خوش حال می کرد و شاد می شدند.

خبرنگار: بازار موسیقی خیلی تغییر کرده است. خواننده های جوان و گروه های مستعدی در صحنه هستند، ولی شما هنوز موفق هستید و می خوانید. چه طور با زمانه پیش رفتی و رمز موفقیتت چیست؟

توماس آندرس: کار، کار، کار و البته نظم و انظباط. در مرحله اول باید عاشق کارت باشی، اگر عاشق این حرفه نیستی بهتر است اصلا وارد آن نشوی چون زمین می خوری. عشق به موسیقی انگیزنه اصلی من در خوانندگی بود. باید همیشه در حال پیشرفت باشی. نمیشه در یک نقطه ساکن ماند وتغییر نکرد، از زمانه عقب میفتی. وقتی یک مرحله را پشت سر گزاشتی باید به فکر قدم بعدی باشی، دیسیپلین و نظم و ترتیب خیلی اهمیت دارد، نمی شود امروز بگویی که خسته ام و حوصله ندارم و کار را تعطیل کنی، نه! از این خبرها نیست، باید مرتب کار کنی و زحمت بکشی. البته می شود در اوقات فراغت تفریح کنی و خوش باشی ولی با کار نمی شود شوخی کرد، باید بهترینت را ارایه دهی.

خبرنگار: معمولا روز را چه طور سپری می کنی؟ چه کارهایی انجام می دهی؟

توماس آندرس: صبح بیدار می شود و حدود ساعت ۹ به دفتر می روم، با مدیر برنامه هایم جلسه دارم. بعضی وقت ها دقایق طولانی مشغول تلفن هستم. معمولا برنامه روزانه مشخصی دارم، باید مصاحبه کنم یا به عکاسی بروم. مواقعی هم که روی آهنگ های جدید کار می کنم بیشتر زمان ها در استودیوهستم. اگر کاری نداشته باشم از زندگی لذت می برم و آن روز را جشن می گیرم. عاشق آشپزی هستم و غذا درست کردن یکی از سرگرمی های مورد علاقه من است. اوقات فراغتم را با خانواده سپری می کنم و سعی می کنم تا جایی که امکان آن است با خانواده باشم، چون برنامه کاری فشرده ای دارم و زیاد به سفر می روم، کنسرت دارم و باید مصاحبه کنم.

خبرنگار: در اینتاگرام و شبکه های اجتماعی دیدم که عکس های زیادی با سگ ها گرفتی، فکر کنم علاقه بسیاری به سگ داری.

توماس آندرس: درست است، ما در خانه سگ داریم و البته همیشه سگ داشتیمو همسرم یک فروشگاه مرتبط با سگ دارد و محصولات مرتبط با آن ها را از طریق فروشگاه اینترنتی می فروشد، مثل غذای سگ، تخت، ظرف و چیزهای اینجوری. خیلی به این کار علاقه دارد. نمی خواهم تبلیغ کنم اما چون خودمان سگ داریم خیلی به کیفیت محصولاتش اهمیت می دهد و بهترین ها را می فروشد. من هم تا حدی که بتوانم ازش حمایت می کنم و درکنارش هستم، به همین دلیل عکس های بسیاری در شبکه های اجتماعی داریم.

خبرنگار: می دانم با سازمان های خیریه بسیاری همکاری داری به ویژه با سازمان های کمک به کودکان.

توماس آندرس: این موضوع برایم خیلی اهمیت دارد و برایم مهم است که به بچه ها کمک کنم. یک سازمان خیره کودکان در آلمان است که با آن ها همکاری می کنم. ای بچه ها کودکی سختی داشتند، برخی از آن ها حتی غذا برای خوردن نداشتند یا در محیط های خشن و نامناسب زندگی می کردند. همیشه سعی می کنم درباره اهمیت این موضوع با طرفدارهایم صحبت کنم و از آن ها بخواهم تا جایی که بتوانم به کودکان و نیازمندان کمک کنند. باور دارم ما هنرمندان و چهره های مشهور وظیفه داریم درباره اهمیت فعالیت های انسان دوستانه صحبت کنیم پون خیلی تاثیر گذار است . من آدم خوشبخی هستم و زندگی خوبی دارم پس وظیفه دارم به بقیه نیز کمک کنم.

خبرنگار: History نام آخرین آلبومی است که منتشر کردی. چه مجموعه ای از آثار شما را در بر می گیرد.

توماس آندرس: این آلبوم مجموعه ای از آثار مشهور مدرن تاکینگ است که با تنظیم جدید تولیده شده است . به دلیل کنسرت های زیادی که دارم هر دو یا سه سال یک بار تنظیم آهنگ ها را عوض می کنیم، ملودی ها را تغییر می دهیم و صداهای جدید اضافه می کنیم. علت آن این است که بازار موسیقی مرتب در حال تغییر است و نمی شود با همان سبک و سیاق گذشته آهنگ ها را اجرا کرد، قدیمی می شوند و برای نسل جدید جذابیت ندارد. وقتی این آهنگ ها را به شیوه جدید اجرا کریدم با استقبال زیادی مواجه شد و خیلی ها به دنبال خرید مجموعه ای از این آهنگ ها بودند. جالب است که هم اجراهای قدیم را دوست دارند و هم از اجراهای جدید لذت می برند، امروزی و متفاوت هستند.

خبرنگار: چرای این اسم را برای گروه انتخاب کردید؟ چرا مدرن تاکینگ؟

توماس آندرس: خیلی تصادفی، دنبال یک اسم مناسب برای گروه می گشتیم. آن زمان گروه مشهوری در آلمان بود به اسم “Talk Talk” که در اروپا خیلی معروف بود. گروه های دیگری هم بودند که پسوند ویا پیشوند “Modern” داشتند. این دو کلمه را با هم ترکیب کردیم و شد “Modern Talk” . البته شرکت صفحه پر کنی از انتخاب این اسم استقبال نکرد و گفت جالب نیست. در نهایت روی اسم “Modern Talking” توافق کردیم و این شد نام رسمی گروه ما.

خبرنگار: الان چند سالی است که به صورت انفرادی قعالیت می کنی. درباره این دوره توضیح بدهید. چه احساسی داری از اینکه مستقل هستی.

توماس آندرس: مدرن تاکینگ بخشی از وجود من است وتا لحظه مرگم با آن زندگی خواهم کرد. این گروه پایه اصلی فعالیت های هنری من است، ریشه من مدرن تاکینگ هست، بدون این گروه من هم وجود نداشتم و اینجا نبودم، ولی آن دوره تمام شده و الان روی پروژه های مستقلم کار می کنم. چند هفته دیگر اولین آلبوم به زبان آلمانی روانه بازار می شود، این اولین بار است که یک مجموعه به زبان مادری منتشر می کنم. طرفدارانم در آلمان، اطریش و سوییس همیشه از من می پرسیدند چرا آلبومی به زبان آلمانی منتشر نمی کنم و برایشان عجیب بود که چرا تا حالا چنین کاری انجام نداده ام. در نهایت قبول کردم و قرار شد اگر آلبوم خوبی شد منتشرش کنم. خودم از نتیجه کار راضی هستم، آلبوم خوبی شده و مطمئن هستم طرفدارانم از شنیدن آن لذت می برند. خلاصهه زندگی همیشه در حال تغییر استو من هم سعی می کنم هویت مستقل خودم را داشته باشم .

خبرنگار: برای اجرای کنسرت در واشنگتن آمدی، درباره این تور توضیح بده و به چه شهر هایی می روی.

توماس آندرس: اولین بار است که در واشنگتن برنامه اجرا می کنم، خیلی کنجکاوم که واکنش تماشاگران این شهر را ببینم، بعد به بوستون سیاتل می روم و بعد به دبی و درتابستان در روسیه کنسرت دارم، سال آینده هم به آمریکا بر می گردم.

خبرنگار: معمولا چه سلیقه ای برای اجرای زندی داری؟ یعنی چه آهنگ هایی را تنخاب می کنی؟

توماس آندرس: بستگی به حال و هوای خودم دارد، آهنگ های معروف را که حتما باید بخوانم، قطعا آثار خاطره انگیز را اجرا می کنم ولی در هر توری برنامه عوض می شود و آهنگ های متفاوتی را می خوانم. خوشبختانه در طول این سال ها آهنگ های زیادی خوانده ام و می توانم به راحتی برنامه را تغییر دهم. خدارا شکر.

خبرنگار: توماس در گذشته با یورو ویژن همکاری داشتی و پروژه های مختلفی انجام دادی. اوکراین اعلام کرده است که به خواننده روسیه اجازه سفر به این کشور را نمی دهد و نمی تواند در یورو ویژن امسال شرکت کند. مثل اینکه این رقابت هنری باز سیاسی شده است.

توماس آندرس: درست است و اینطوری به نظر می آید. من واقعا ناراحت هستم. سیاست یک داستان دارد و هنر یک داستان دیگر. موسیقی عشق و احساس است ولی سیاست خشک و بی روح، نباید این دو را با هم ترکیب کرد و درست نیست. موسیقی برای مردم است، برای لذت بردن و سرگرمی. و ادغام سیاست و موسیقی اشتباه است. من واقعا از این ماجراها ناراحت هستم ولی سیاست مدار نیستم و کار خاصی هم از دستم بر نمی آید.

خبرنگار: به عقیده بسیاری از ایرانی ها آهنگ “Cheri Cheri lady” بهترین آهنگ شماست. نظر خاصی داری؟

توماس آندرس: راستش به عقیده خیلی ها این بهترین آهنگ ماست، دلیلش را نمی دانم، البته به نظرم آهنگ خوبیست و من هم دوستش دارم. حتما تعجب می کنید اگر به شما بگویم که اصلا قرار نبود این تک آهنگ منتشر شود! ولی وقتی به استودیو رفتیم گفتم که حتما باید این یکی هم ضبط کنیم و نظرم درست بود.

خبرنگار: الان نوروز است و سال خورشیدی از راه رسیده است . پیامی برای طرفدارانت در ایران داری؟

توماس آندرس: وقتی که سال جدید می آید معنی آن این است که دوران تازه ای شروع شده. برایشان آرزوی بهترین ها را دارم، همین حس را برای فرار رسیدن سال جدید میلادی در اروپا دارم، یا وقتی که در آلمان هستم. امیدوارم به تمام رویاهایی که دارید برسید، لحظات خوب و خوشی داشته باشید. البته برخی بعضی وقت ها هم غمگین و ناراحتید، ولی هر روز صبح خورشید دوباره طلوع می کند و فرصت تجربه یک روز بهتر را دارید. بزنم به تخته، امیدوارم در انتهای سال نوی ایرانی بگویید سال خوبی داشتید .

خبرنگار: ممکنه از شما خواهش کنم عید نوروز را به زبان فارسی به بیننده های ما تبریک بگویی؟

توماس آندرس: سعی می کنم که بگویم ” سال نو مبارک” . چه باید بگویم؟؟

خبرنگار: عید شما مبارک !

توماس آندرس: عید شما مبارک ! [به زبان فارسی]

در زیر ویدیو این مصاحبه را تماشا کنید:

 نسخه کامل ویدیویی این مصاحبه:

“اطلاعات بیشتر در انجمن”


منبع:

  • با تشکر از کاربر kourosh7101 بابت اطلاع رسانی این مصاحبه