امروز برابر است با :17 مه, 2021

تفسیر آهنگ When Bogart talks to you از بلو سیستم

نقدی بر آهنگ When Bogart talks to you از بلو سیستم – آلبوم ۲۱st Century 1994


همفری بوگارت” بازیگر آمریکایی مشهور و محبوب دهه های سی تا پنجاه میلادی در سینمای غرب است.
وی برنده ی چندین جایزه ی اسکار بوده و در حدود سی سال فعالیت مداومش در سینما آثار به یاد ماندنی ای از خود به جاودان گذاشته است .
او در سال ۱۹۵۷ بر اثر سرطان حنجره در گذشت .

معروف ترین فیلم او “کازابلانکا” بود که کازابلانکا فیلمی با ژانر  “درام/عاشقانه”  است که در سال ۱۹۴۲ توسط “مایکل کورتیز”  ساخته شد .
این فیلم اشاره به موضوع جنگ جهانی دوم دارد یعنی زمانی که مردم کشورهای اروپایی برای دور ماندن از آسیب های جنگ به کشور آمریکا پناه میبردند و کازابلانکا شهری در مراکش بود که مردم برای رسیدن به آمریکا باید از آن گذر میکردند .

بعضی مفسرین کازابلانکا را جاودانه ترین اثر دراماتیک سینمای مدرن میدانند ، در زیر برخی از رکوردهای کازابلانکا اشاره شده است :

– نامزدی ۸ جایزه ی اسکار و برنده شدن ۳ جایزه ی آن .
– مکرر ترین فیلم نمایش داده شده از تلوزیون تا سال ۱۹۷۷ .
– در سایت معتبر سینمایی  IMDB عنوان نهمین فیلم برتر تاریخ را از آن خود کرد .
– سایت معتبر AFI همفری بوگارت را بزرگترین بازیگر مرد تاریخ سینمای آمریکا اعلام کرد و همچنین انگرید برگمن را به عنوان چهارمین بازیگر زن تاریخ سینمای آمریکا معرفی کرد .

در متن ترانه “When Bogart Talks To You ” ابیاتی به کار رفته که بی شباهت به سکانس های “همفری بوگارت” و “اینگرید برگمن” در فیلم “کازابلانکا” نیست .

جملاتی که شباهت وافری به بعضی سکانس های فیلم کازابلانکا دارند :

Dont Say Its Okay This Goodbye

زمانی که بوگارت به برگمن وعده فرار از کازابلانکا را داده بود در هنگام سوار شدن بر هواپیما بوگارت به طور ناگهانی از برگمن و ویکتور لازلو ( همسر برگمن ) میخواد سوار بر هواپیما بشن و کازبلانکا رو ترک کنن و به آمریکا برن .
این موضوع از طرف بوگارت به قدری ناگهانی صورت گرفت که برگمن از این حرکت بوگارت متعجب بود ولی چون همسرش در کنارش بود جرات هیچ اعتراضی را نداشت .

برگمن به هیچ وجه با این خداحافظی تلخ موافق نبود .

Oh Its Hard But Its Fair

خداحافظی بوگارت و برگمن برای هر دویشان لحظه ی سختی بود ولی بوگارت به حتم میدانست که این جدایی منصفانه است بلیط هایی را که ارزش فراوانی داشت را به آنها بخشید زیرا میدانست ماندن برگمن در کازابلانکا با توجه به شرایط بد همسرش باعث مرگ او خواهد شد .

I Love You Till The End Of Time

برگمن و بوگارت پس از سالها دوری از شهرشان پاریس یکدیگر را در کازابلانکا میابند این باعث شگفتی هر دویشان است در هنگام معاشقه برگمن به بوگارت میگوید :

“تا پایان عمرم دوستت دارم و الان طوری مرا ببوس که گویی آخرین بوسیمان است “
( زیرا همسر برگمن از سران سیاسی نازی بود و هر لحظه ممکن بود کشته یا دستگیر شود و بی شک برگمن که همسر لازلو بود از خشم فرانسوی ها بی نصیب نمیماند )

 

Dont Break The Dilince Of Love
When Bogart Talks To You

 

Love Me Baby Oh Kiss Me
Baby dont Miss Me With Devotion

در اواسط فیلم “بوگارت و برگمن” تصمیم به فراری دو نفره میگیرند تا به فرانسه بروند ولی برگمن که علاوه بر بوگارت نسبت به همسرش لازلو هم تمایلاتی داشت و هرگز نمیخواست در شرایط بد همسرش او را تنها بگذارد به محل قرار با بوگارت نرفت و او را تنها گذاشت .

قبل از این ماجرا و زمانی که هر دو تصمیم به فرار گرفتند ، شروع به معاشقه کردند که برگمن به بوگارت گفت :

دوستت دارم
مرا ببوس
دلتنگم مباش
.
.
Baby I Know Love I Know Is Passion

زمانی که بوگارت و برگمن در پاریس مجبور به ترک یکدیگر شده بودند ، برگمن ازدواج میکند ولی بوگارت به عشقش وفادار میماند .

بوگارت بنا به دلایل شخصی اش که هیچ گاه در فیلم فاش نشد به کازابلانکا میاد و در آنجا کافه ای تاسیس میکند ، بوگارت علی رغم چهره ی جذابش هیچ گاه با زنان مشروب نمینوشید که این تبدیل به یک سنت گشته بود . از زمانی که برگمن به کازابلانکا آمده بود اوضاع روحی بوگارت بسیار آشفته بود مشروب بسیار مینوشید و هر دم خود را مست میکرد.

“سام” رفیق قدیمی بوگارت از او دلیل این هم میگساری را پرسید و گفت آیا دلیل این همه بی آرامی دیدار دوباره برگمن است ؟
ولی بوگارت برای اینکه خودش را تهی از احساسات نسبت به برگمن نشان دهد ، به او گفت :

میداند که عشق لذتی بیش نیست !
ولی “سام” عشق را از چشمان بوگارت میخواند .
.
.

البته نکته ای که واضح است این است که متن ترانه با متن فیلم دقیقا یکی نیست و فقط تا حدی به هم شباهت دارند .

یکی از تفاوت های سروده های دیتر در بلوسیستم نسبت به دیگر پروژه هایش استفاده از اساطیر و شخصیت های برجسته ی تاریخ در ابیاتش میباشد . همین امر باعث شده متن ترانه های دیتر در بلو سیستم بسیار زیبا تر و متفاوت تر جلوه نماید .

تا آینده ای نزدیک همراه با نقد و بررسی یکی دیگر از ترانه های دیتر ، خداحافظتان…